MayaDeren_fan has logged 449 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★½
Edit this entry  
29
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Regeneration

The Regeneration

1915
×
★★
Edit this entry  
25
Tess

Tess

1979
×
★★
Edit this entry  
24
Gentleman Jim

Gentleman Jim

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
By the Law

By the Law

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Is Neorealism?

What Is Neorealism?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Club Havana

Club Havana

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★½
Edit this entry  
13
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★½
Edit this entry  
05
Odin's Shield Maiden

Odin's Shield Maiden

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Edit this entry  
02
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
02
Glory at Sea

Glory at Sea

2008
×
★★
Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fire in Castilla

Fire in Castilla

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★
Read the review Edit this entry