• Cry Macho

    ★★½

  • A Splendid Day For Time Travel

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

  • Friday

  • Tenet

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★½

  • Time Bomb

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

  • Little Women

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Harriet

    ★½

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★½

  • Just Mercy

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★

  • These Days

  • Heat

    ★★★½

  • Anti-Cinema

  • FRITZ YOUSIF: a man of culture

    ★★★½

  • Everything is Fine

    ★★★½

  • High Flying Bird

    ★½

  • The Mule

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Hell is an Empty Room

    ★★

  • Proof That TV Really Works

    ★★★★

  • Venom

    ★★

  • Apostle

    ★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • メタフィクション - (M E T A F I C T I O N)

    ★★★★½

  • The Highland Wind

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • City Canvas

    ★★★½

  • Tired Structures

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★

  • Shoplifters

    ★★★½

  • Fahrenheit 451

    ★★

  • The Image Book

    ★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Raspberry

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★

  • Hereditary

  • Early Man

    ★★½

  • Eighth Grade

    ★★½

  • Mandy

    ★½

  • Eternal Reccurence

    ★★★★

  • The Post

    ★★

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • The Greatest Showman

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • idizwadidiz

    ★★½

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½

  • Darkest Hour

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★

  • Loving Vincent

    ★★