Matthew has logged 444 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trust

Trust

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
La luxure

La luxure

1962
×
Edit this entry  
05
Le bel indifférent

Le bel indifférent

1957
×
Edit this entry  
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Just Avoid Sex

Just Avoid Sex

1971
×
Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
20
Adieu Bohème

Adieu Bohème

2017
×
Edit this entry  
20
Torment

Torment

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
Read the review Edit this entry  
19
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry