Sort by

Matty has logged 37 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love

Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love

Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Signal

The Signal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Nobody from Nowhere

Nobody from Nowhere

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Truth

Truth

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Hate But Love

I Hate But Love

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thirst for Love

Thirst for Love

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry