• Star Wars

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Aristocats

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • 8½

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★