Highest rated films

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★½

  • Days

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★★

  • Unhinged

    ★★★★

  • Capone

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • Miami Vice

    ★★★★★

  • Knight of Cups

    ★★★★★

  • Changeling

    ★★★★★

  • Déjà Vu

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★★

  • The Beyond

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,219 Films watched
  • 101.6 Average per month
  • 23.4 Average per week

Milestones

First Film

The Traitor

Jan 1

Most Watched

Ninja III: The Domination

3 times

The Phantom of the Opera

twice

Speed Racer

twice

Tough Guys Don't Dance

twice

American Pie Presents: Girls' Rules

twice

Last Film

Tripping with Nils Frahm

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
544 films
Action
379 films
Thriller
377 films
Horror
292 films
Comedy
229 films
Romance
189 films
Crime
156 films
Adventure
127 films
Sci Fi
115 films
Fantasy
110 films
USA
803 films
France
141 films
UK
111 films
Italy
79 films
Germany
69 films
Canada
65 films
Japan
54 films
Hong Kong
51 films
China
28 films
Spain
28 films
English
962 films
French
154 films
Italian
105 films
Spanish
85 films
German
75 films
Japanese
57 films
Cantonese
45 films
Chinese
43 films
Russian
34 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 341 Added 950

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Matt’s most liked review

To the Wonder

★★★★★

In a special feature on the blu-ray, Kurylenko says that Malick had her read The Brothers Karamazov, The Idiot, and Anna Karenina to prepare for the role. Paying attention to possible connections with the Russian classics (which I read two decades ago and am slightly foggy on) was illuminating, though I’m…

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Shoah
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Circuit 2: The Final Punch
Average weighted rating:

2.9

Films Matt watched in 2020

  • Tripping with Nils Frahm
  • Murder-Rock: Dancing Death
  • Necromancer
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Spree
  • The Wretched
  • The Craft: Legacy
  • May the Devil Take You Too
  • Run
  • The Lodge
  • Impetigore
  • Hunter Hunter
  • Skyline
  • La Llorona
  • Black Bear
  • Fourteen
  • Underwater
  • The Sleep Curse
  • Omega Doom
  • Midnight Diner 2
  • Bad Hair
  • Rogue City
  • The Beach House
  • His House
  • Gap-Toothed Women
  • The Dark and the Wicked
  • Five Times Two
  • Ryuichi Sakamoto: Coda
  • Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking
  • Wonder Woman 1984
  • The Age of Innocence
  • The Phantom of the Opera
  • Anything for Jackson
  • Let Him Go
  • Eyes Wide Shut
  • Speed Racer
  • The Man in the Woods
  • The Haunting
  • Silent Night Deadly Night 4: Initiation
  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!
  • T.N.T.
  • Fando and Lis
  • Beau Travail
  • Go West Young Man
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • Silent Night, Deadly Night
  • Mangrove
  • Knights
  • Fatal Pulse
  • Midnight Diner
  • Robots of Brixton
  • Manuelle Labor
  • Eat My Makeup!
  • The Touch Retouched
  • Automatic
  • Wolfwalkers
  • Iron Mask
  • Mary Jane's Not a Virgin Anymore
  • I Was a Teenage Serial Killer
  • Rage
  • Bloodmoon
  • Another Round
  • A Couch in New York
  • Lucky Luciano
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Negative Hands
  • Tough Guys Don't Dance
  • Trouble in Paradise
  • Babette's Feast
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • Woman in Chains
  • Jack Frost
  • Game Over
  • Kill, Baby... Kill!
  • Tenet
  • Savate
  • Fainting Spells
  • Klondike Annie
  • When You're Lost in the Rain
  • Giallo in Venice
  • The Awful Truth
  • Sound of Metal
  • Autumn Leaves
  • Second in Command
  • Assassination Games
  • Derailed
  • Welcome to the Jungle
  • Pound of Flesh
  • Wake of Death
  • The Big Combo
  • The Shepherd: Border Patrol
  • Universal Soldier: Regeneration
  • Kill 'em All
  • 6 Bullets
  • To the Ends of the Earth
  • Until Death
  • Strait-Jacket
  • The Marine 6: Close Quarters
  • Legionnaire
  • Enemies Closer
  • Collateral
  • The Order
  • Inferno
  • No Retreat, No Surrender
  • Clueless
  • Belle of the Nineties
  • Damage
  • Bright Future
  • The Godfather: Part III
  • The Smiling Lieutenant
  • Knockout
  • The Seventh Curse
  • Holidate
  • I'm No Angel
  • Possessed
  • The Marine 5: Battleground
  • Road Trip: Beer Pong
  • The Unknown
  • The Undoing
  • Sadie McKee
  • Goin' to Town
  • Father of the Year
  • Mean Guns
  • Johnny Mnemonic
  • She Done Him Wrong
  • Our Modern Maidens
  • Freaky
  • The Marine 4: Moving Target
  • Emma.
  • Tale of Cinema
  • The Circuit 2: The Final Punch
  • The Circuit
  • Vicious Lips
  • Francisca
  • The Long Farewell
  • Sabotage
  • USS Indianapolis: Men of Courage
  • The Bigamist
  • American Pie Presents: Girls' Rules
  • Mars
  • Made in Hong Kong
  • Our Dancing Daughters
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Ilsa: She Wolf of the SS
  • Mercenary
  • Woman Is the Future of Man
  • A Canterbury Tale
  • Possessed
  • Sputnik
  • Angel Town
  • Red Road
  • Trog
  • Coma
  • Chantal Akerman by Chantal Akerman
  • Bloodmatch
  • Fugitive Mind
  • Beach Rats
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Requiem for a Dream
  • From the East
  • Girlhood
  • Savage
  • A Woman's Face
  • The Watermelon Woman
  • The Living End
  • Hubie Halloween
  • Nemesis
  • The Beyond
  • Don't Let the Riverbeast Get You!
  • The Serpent and the Rainbow
  • Sweepers
  • The Croods
  • Fatman
  • Penance
  • Jiu Jitsu
  • The Last Patrol
  • Nemesis 5: The New Model
  • Allan Quatermain and the Lost City of Gold
  • Freaky Farley
  • Freaky Farley
  • Nemesis 4: Death Angel
  • Fireball: Visitors From Darker Worlds
  • American Stories
  • One in the Chamber
  • Blast
  • La Chambre
  • Blow Up My Town
  • Water Lilies
  • Possessor
  • From the Other Side
  • Tomboy
  • Alien from L.A.
  • Splatter: Naked Blood
  • The Heiress
  • Blood Quantum
  • The Vast of Night
  • Working Girls
  • Enola Holmes
  • The Peacekeeper
  • Don't Let the Riverbeast Get You!
  • Millie
  • He Was Her Man
  • Dollman
  • Nighthawks

See all 1,219

World map

Highly rated films Matt is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more