Highest rated films

  • Unsane

    ★★★★½

  • The Night Comes for Us

    ★★★★½

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Venom

    ★★★★

  • Cam

    ★★★★

  • The Commuter

    ★★★★

  • The 15:17 to Paris

    ★★★★

  • Between Worlds

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Song to Song

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 686 Films watched
  • 57.2 Average per month
  • 13.2 Average per week

Milestones

First Film

The Man from London

Jan 1

Most Watched

Ready Player One

3 times

Zombie Flesh Eaters

3 times

Not Reconciled

3 times

Deep Red

twice

Venom

twice

Last Film

Super Troopers 2

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
340 films
Horror
139 films
Thriller
137 films
Romance
131 films
Action
127 films
Comedy
116 films
Crime
84 films
Mystery
79 films
Adventure
71 films
Sci Fi
54 films
USA
315 films
France
170 films
Italy
123 films
UK
54 films
Japan
51 films
Germany
39 films
Hong Kong
26 films
Spain
17 films
Switzerland
15 films
China
13 films
English
392 films
French
165 films
Italian
122 films
Japanese
54 films
German
43 films
Spanish
32 films
Chinese
30 films
Cantonese
25 films
Russian
16 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 100 Added 604

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Matt’s most liked review

Lady in the Water

★★★★★

Even better than I remembered it. The nature of a bedtime story is to make it up as you go along, piecing together an ad hoc mythology that generates continuous conflict while enabling the desired conclusion. Shyamalan builds this methodology into the structure of the film, as an antidote to…

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Zanzibar

Films Matt watched in 2018

  • Super Troopers 2
  • Love, Simon
  • Crazy Rich Asians
  • The Church
  • Hands of Steel
  • 1492: Conquest of Paradise
  • Dracula
  • Gremlins
  • Immortals
  • All the Colors of the Dark
  • Between Worlds
  • Assassination Nation
  • Live Like a Cop, Die Like a Man
  • Cam
  • Blastfighter
  • Heist
  • Deep Red
  • Rape!
  • Rush
  • Quai des Orfèvres
  • Venom
  • Venom
  • Torso
  • A Touch of Sin
  • Alien
  • Don't Go Breaking My Heart 2
  • The Five Venoms
  • Le Corbeau
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Blind Woman's Curse
  • Don't Go Breaking My Heart
  • House of Games
  • 1990: The Bronx Warriors
  • Dog Soldiers
  • Delirium: Photo of Gioia
  • The Equalizer 2
  • The Grapes of Death
  • Queen Margot
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Accident
  • Riddick
  • The Chronicles of Riddick
  • Pitch Black
  • Oliver Twist
  • The Perfume of the Lady in Black
  • Nine 1/2 Weeks
  • The Cynic, the Rat & the Fist
  • Apostle
  • The Devil's Honey
  • Delirium
  • Blindspotting
  • The Hunger
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • In the Folds of the Flesh
  • BlacKkKlansman
  • The Tree of Life
  • Canyon Passage
  • Creed II
  • Chronicle of a Summer
  • Junkopia
  • Letter from Siberia
  • The Rite
  • Blaise Pascal
  • From the Life of the Marionettes
  • Pleasures of the Flesh
  • The Phantom Carriage
  • The Immortal Story
  • Letter Never Sent
  • The Cranes Are Flying
  • Three Resurrected Drunkards
  • Mr. Arkadin
  • I Dood It
  • The Crucified Lovers
  • La Madre
  • Cartesius
  • Ready Player One
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Berlin Express
  • Track 29
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • The Lusty Men
  • Frownland
  • Heaven Can Wait
  • Socrates
  • The Night of the Hunter
  • The 47 Ronin
  • The Meg
  • Beyond the Darkness
  • May the Devil Take You
  • 2019: After the Fall of New York
  • Last Cannibal World
  • Antropophagus
  • The Age of the Medici
  • Sing a Song of Sex
  • Undercurrent
  • The Ceremony
  • Jigoku
  • Support the Girls
  • Out of the Past
  • The Age of Innocence
  • Outlaw King
  • Heat
  • The Face of Another
  • Woman in the Dunes
  • Chocolate
  • Eaten Alive!
  • We Are the Flesh
  • Full Moon in Paris
  • Results
  • Moses and Aaron
  • Je, tu, il, elle
  • The Long Day Closes
  • The 15:17 to Paris
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Gods of Egypt
  • John Wick
  • The Face Behind the Mask
  • The Ship That Died
  • The Flame and the Arrow
  • A Page of Madness
  • Wichita
  • The Visit
  • Split
  • Unfriended: Dark Web
  • Blade: Trinity
  • The Night Comes for Us
  • Ant-Man and the Wasp
  • Slave of the Cannibal God
  • Death Walks on High Heels
  • A Nightmare on Elm Street
  • Zombie Flesh Eaters
  • Halloween
  • Cannibal Ferox
  • Cannibal Holocaust
  • Death Walks at Midnight
  • StageFright: Aquarius
  • Two Evil Eyes
  • After Earth
  • Leave No Trace
  • Skyscraper
  • Phenomena
  • Let the Sunshine In
  • Blade II
  • Blade
  • Prom Night
  • The First Purge
  • Monkey Business
  • Hold the Dark
  • I Saw the Devil
  • Prince of Darkness
  • Murder on the Orient Express
  • The One-Armed Swordsman
  • Dragon Inn
  • The Red Shoes
  • Branded to Kill
  • Solo: A Star Wars Story
  • Meshes of the Afternoon
  • Ju-on: The Grudge
  • Dead & Buried
  • The Last of the Mohicans
  • Kong: Skull Island
  • Spontaneous Combustion
  • Maniac
  • Une Chambre en Ville
  • Big Wednesday
  • The Sixth Sense
  • The Last Airbender
  • Mamma Roma
  • 47 Meters Down
  • Signs
  • Ride in the Whirlwind
  • Accattone
  • The Happening
  • Unbreakable
  • My American Uncle
  • Mandy
  • Beyond the Black Rainbow
  • The Gospel According to Matthew
  • Macao
  • Night Moves
  • Excalibur
  • Revenge
  • Hereditary
  • Lady in the Water
  • The Black Cat
  • City of the Living Dead
  • The New York Ripper
  • The Village
  • Trauma
  • Don't Torture a Duckling
  • The Psychic
  • Door to Silence
  • Aenigma
  • The House by the Cemetery
  • The Eroticist
  • My Sister in Law
  • Funny Face
  • Touch of Death
  • Desire
  • Seven Days in May
  • The Sweet House of Horrors
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Vive L'Amour
  • Voices from Beyond

See all 686

World map

Highly rated films Matt is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • The Wild Pear Tree
  • Swing Kids
  • Cold War
  • Us and Them

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more