Highest rated films

  • Good Time

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Atomic Blonde

    ★★★½

  • Gerald's Game

    ★★★½

  • Blade of the Immortal

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Satantango

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Hour of the Wolf

    ★★★★★

  • The Turin Horse

    ★★★★★

  • Lady Snowblood

    ★★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • Weekend

    ★★★★★

  • On the Silver Globe

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 206 Films watched
  • 17.2 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Three Lives and Only One Death

Sep 22

Most Watched

The Golden Coach

twice

Last Film

Blind Detective

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
151 films
Romance
46 films
Thriller
41 films
Crime
39 films
Comedy
38 films
Action
32 films
Fantasy
26 films
Horror
24 films
Mystery
21 films
Adventure
13 films
France
77 films
USA
47 films
Japan
37 films
Italy
35 films
Germany
14 films
Hong Kong
11 films
Hungary
11 films
UK
8 films
Portugal
6 films
China
5 films
English
77 films
French
68 films
Japanese
37 films
Italian
24 films
German
17 films
Chinese
13 films
Hungarian
9 films
Spanish
7 films
Cantonese
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 207

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Matt’s most liked review

Love Torn in Dreams

★★★★★

Explosion at the Ruiz factory.

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Mummy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Dunkirk
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Pacifist
Average weighted rating:

3.0

Films Matt watched in 2017

  • Blind Detective
  • Life Without Principle
  • The Third Part of the Night
  • Breaking News
  • The Turin Horse
  • In the Realm of the Senses
  • The Woman on the Beach
  • Damnation
  • Mad Love
  • This Land Is Mine
  • Empire of Passion
  • Zero for Conduct
  • Night at the Crossroads
  • The Lower Depths
  • Barry Lyndon
  • The Gang's All Here
  • Diary of a Shinjuku Thief
  • Meet Me in St. Louis
  • L'amore
  • Violence at Noon
  • Innerspace
  • Dunkirk
  • Possession
  • Le Million
  • Cosmos
  • Spies
  • Eyes Wide Shut
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • A Brighter Summer Day
  • Better Watch Out
  • Tabu
  • Whirlpool
  • Tabu
  • Fear
  • Fidelity
  • Hard to Be a God
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • City Girl
  • L'Âge d'Or
  • Pandora and the Flying Dutchman
  • The Pacifist
  • Faust
  • Fellini Satyricon
  • The Last Laugh
  • A Woman Is a Woman
  • The Time to Live and the Time to Die
  • Daisies
  • A Touch of Zen
  • Léon Morin, Priest
  • Dawson City: Frozen Time
  • A Royal Scandal
  • Fallen Angel
  • Forever Amber
  • Antiporno
  • Wet Woman in the Wind
  • Electra, My Love
  • The Golden Coach
  • Ministry of Fear
  • Toni
  • Warriors of Heaven and Earth
  • Daisy Kenyon
  • On the Silver Globe
  • Dragon Inn
  • Devi
  • Keane
  • The Devil, Probably
  • The Confrontation
  • Farewell to the Ark
  • Pale Flower
  • Django
  • Silence and Cry
  • Train to Busan
  • That Most Important Thing: Love
  • Red Psalm
  • Yumeji
  • The Round-Up
  • The Treasure
  • A Colt Is My Passport
  • Vagabond
  • À Nos Amours
  • Jacques Rivette, le Veilleur
  • Duelle
  • Death by Hanging
  • Scarface
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • Lady Snowblood
  • Good Time
  • Kagero-za
  • The Warped Ones
  • The Tales of Hoffmann
  • Love Streams
  • Eros + Massacre
  • Tampopo
  • Lola
  • The Music Room
  • Bonjour Tristesse
  • Girls Trip
  • Yoyo
  • The Conformist
  • The Southerner
  • La Chienne
  • City of Pirates
  • Touchez Pas au Grisbi
  • A Zed & Two Noughts
  • First Name: Carmen
  • Pastoral: To Die in the Country
  • PlayTime
  • Around a Small Mountain
  • The Duchess of Langeais
  • Wagon Master
  • Zigeunerweisen
  • Thor: Ragnarok
  • A Day in the Country
  • Purple Noon
  • Elena and Her Men
  • Blade of the Immortal
  • Satantango
  • The River
  • Le Bonheur
  • Japanese Summer: Double Suicide
  • The Seventh Victim
  • Lady in the Lake
  • Man with a Movie Camera
  • Atomic Blonde
  • The Red and the White
  • The Night of the Hunted
  • The Great Silence
  • A Ghost Story
  • French Cancan
  • The Color of Pomegranates
  • Kill, Baby... Kill!
  • Black Sunday
  • Boudu Saved from Drowning
  • The Whip and the Body
  • The Flowers of St. Francis
  • Germany Year Zero
  • Paisan
  • Nocturama
  • Pépé le Moko
  • The Golden Coach
  • Touki Bouki
  • Sansho the Bailiff
  • The Story of Marie and Julien
  • Journey to Italy
  • Rome, Open City
  • The Taking of Power by Louis XIV
  • Stromboli
  • Europe '51
  • Va Savoir (Who Knows?)
  • Hour of the Wolf
  • Personal Shopper
  • La Marseillaise
  • Pitfall
  • Secret Defense
  • Up, Down, Fragile
  • Retaliation
  • La Belle Noiseuse
  • Paris Belongs to Us
  • Wuthering Heights
  • The Gang of Four
  • Dead or Alive
  • The Driller Killer
  • Tag
  • Love on the Ground
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Pierrot le Fou
  • Female Prisoner 701: Scorpion
  • Ley Lines
  • Rainy Dog
  • Shinjuku Triad Society
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • The Earrings of Madame de...
  • Demons 2
  • Demons
  • Naked Childhood
  • Blade Runner 2049
  • Survival of the Dead
  • Massacre Gun
  • You Only Live Once
  • Swiss Army Man
  • Fright Night
  • The Mummy
  • Weekend
  • Merry-Go-Round
  • Black Rain
  • Pumpkinhead
  • The Trial of Joan of Arc
  • Mad Detective
  • Intentions of Murder
  • Gerald's Game
  • mother!
  • Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss
  • The Unknown Girl
  • Le Pont du Nord
  • Charulata
  • Three
  • Sparrow
  • The Nun
  • Exiled
  • Surreal Estate
  • Short Memory
  • Wonder Woman
  • L'Amour fou

See all 206

World map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Call Me by Your Name
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more