matt has logged 42 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Network

Network

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry