• The Matrix

    ★★★★½

  • Ravenous

    ★★★

  • The Long Road Home

    ★★½

  • American History X

    ★★★½

  • Rushmore

    ★★★

  • Run Lola Run

    ★★★½

  • Blade

    ★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • Small Soldiers

    ★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Wild Things

    ★★★½

  • Dark City

    ★★★★

  • Fallen

    ★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★

  • Titanic

    ★★

  • Boogie Nights

    ★★★½

  • Cube

    ★★★★

  • Gattaca

    ★★★½

  • The Game

    ★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★½

  • Contact

    ★★★★½

  • Face/Off

    ★★★

  • Batman & Robin

    ★★

  • Con Air

    ★★★

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★★

  • Anaconda

    ★★

  • Chasing Amy

    ★★½

  • The Rock

    ★★★

  • Twister

    ★★½

  • Fargo

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★

  • GoldenEye

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Mallrats

    ★★½

  • Empire Records

    ★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Apollo 13

    ★★★

  • La Haine

    ★★★★

  • Braveheart

    ★★★

  • Safe

    ★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★

  • Quiz Show

    ★★★

  • Natural Born Killers

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • True Lies

    ★★½

  • Forrest Gump

    ★★★½

  • The Hudsucker Proxy

    ★★★★

  • Reality Bites

    ★★★

  • River of Grass

    ★★★

  • Tombstone

    ★★★½

  • Philadelphia

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Judgment Night

    ★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • A Bronx Tale

    ★★★

  • The Fugitive

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Red Rock West

    ★★★½

  • The Tommyknockers

    ★★

  • Fire in the Sky

    ★★½

  • Falling Down

    ★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • A River Runs Through It

    ★★½

  • Porco Rosso

    ★★★

  • Alien³

    ★★

  • The Player

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • Night on Earth

    ★★½