Matthew has logged 87 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Salt

Salt

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Lucy

Lucy

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Edit this entry  
31
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★
Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Unhinged

Unhinged

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Greta

Greta

2018
×
★½
Edit this entry  
05
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★½
Edit this entry  
26
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry