MattFloyd has logged 499 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Bones

The Bones

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wanted 18

The Wanted 18

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Santa's Christmas Circus

Santa's Christmas Circus

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Nightangel

Nightangel

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Struggle

The Struggle

1977
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Who Killed Cock Robin?

Who Killed Cock Robin?

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★½
Edit this entry  
12
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Guy Who Didn't Like Musicals

The Guy Who Didn't Like Musicals

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Real Inside

Real Inside

1984
×
★★
Edit this entry  
06
Christmas Customs Near and Far

Christmas Customs Near and Far

1955
×
★½
Edit this entry  
06
Alias St. Nick

Alias St. Nick

1935
×
★½
Edit this entry  
06
Gifts from the Air

Gifts from the Air

1937
×
★★
Edit this entry  
06
The Hungry Squid

The Hungry Squid

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
Science Please! : The Internal Combustion Engine

Science Please! : The Internal Combustion Engine

2000
×
★★
Edit this entry  
06
Science Please! : The Wind

Science Please! : The Wind

1998
×
★★
Edit this entry  
06
The Wonderful World of Colour

The Wonderful World of Colour

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
Slippery Ice!

Slippery Ice!

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
Science Please! : Wheel Meets Friction

Science Please! : Wheel Meets Friction

1998
×
★★½
Edit this entry  
06
Science Please! : The Force of Water

Science Please! : The Force of Water

1998
×
★★½
Edit this entry  
06
Othello

Othello

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Canada Vignettes: Onions and Garlic: A Hebrew Fable

Canada Vignettes: Onions and Garlic: A Hebrew Fable

1978
×
★★★
Edit this entry  
05
Canada Vignettes: Hudden and Dudden and Donald O'Neary

Canada Vignettes: Hudden and Dudden and Donald O'Neary

1978
×
★★
Edit this entry  
05
Canada Vignettes: Riverdale Lion

Canada Vignettes: Riverdale Lion

1979
×
★★½
Edit this entry  
05
Threads

Threads

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
A Prairie Story

A Prairie Story

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
Sexy Laundry

Sexy Laundry

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Scant Sanity

Scant Sanity

1996
×
★★½
Edit this entry  
05
Home Security

Home Security

2004
×
★★
Edit this entry  
05
Of Dice and Men

Of Dice and Men

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
To Be

To Be

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mind the Steps!

Mind the Steps!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
At Your Fingertips: Sugar and Spice

At Your Fingertips: Sugar and Spice

1970
×
★★
Edit this entry  
02
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
RiffTrax Live: Christmas Shorts-stravaganza!

RiffTrax Live: Christmas Shorts-stravaganza!

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
★½
Edit this entry  
29
Parade of Aquatic Champions

Parade of Aquatic Champions

1945
×
★★
Edit this entry  
29
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1946
×
★★
Edit this entry  
29
Three Magic Words

Three Magic Words

1939
×
★½
Edit this entry