matteoB has logged 226 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bumming in Beijing: The Last Dreamers

Bumming in Beijing: The Last Dreamers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
Read prior review Edit this entry  
27
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Killing Klaus Kinski

Killing Klaus Kinski

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
1986 Summer

1986 Summer

2018
×
Edit this entry  
11
The 47 Masterless Samurai

The 47 Masterless Samurai

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
05
Heaven and Earth

Heaven and Earth

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Killing

Killing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
A Movie Capital

A Movie Capital

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★
Edit this entry  
25
Bovines

Bovines

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Undertow

Undertow

1949
×
★★½
Edit this entry  
23
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★½
Edit this entry  
22
Miasma, Plants, Export Paintings

Miasma, Plants, Export Paintings

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Violent City

Violent City

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Arena Squatted

Arena Squatted

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
Being Two Isn't Easy

Being Two Isn't Easy

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Look Inside the Ghost Machine

Look Inside the Ghost Machine

2012
×
Edit this entry  
08
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hungry Lion

The Hungry Lion

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
Edit this entry  
06
The Glass Note

The Glass Note

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Dare to Stop Us

Dare to Stop Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Respeto

Respeto

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Before the Frost

Before the Frost

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ten Years Thailand

Ten Years Thailand

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Godzilla: The Planet Eater

Godzilla: The Planet Eater

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gun

The Gun

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Lying to Mom

Lying to Mom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cold Sweat

Cold Sweat

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
78/52

78/52

2017
×
Edit this entry  
29
Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The House Where the Mermaid Sleeps

The House Where the Mermaid Sleeps

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Episode of the Sea

Episode of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Three Quarters

Three Quarters

2015
×
Edit this entry  
24
Ears, Nose and Throat

Ears, Nose and Throat

2016
×
Edit this entry  
24
Trees Down Here

Trees Down Here

2018
×
Edit this entry  
17
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
Project A

Project A

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
To the Japs: South Korean A-Bomb Survivors Speak Out 倭奴(イエノム)へ 在韓被爆者・無告の二十六年

To the Japs: South Korean A-Bomb Survivors Speak Out 倭奴(イエノム)へ 在韓被爆者・無告の二十六年

1971
×
★★★★
Edit this entry