Matt has logged 174 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★★
Edit this entry  
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Little Hope Was Arson

Little Hope Was Arson

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Edit this entry  
27
Devil

Devil

2010
×
Edit this entry  
27
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
Edit this entry  
20
1971

1971

2014
×
Edit this entry  
19
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
The Fear of 13

The Fear of 13

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
11
Iverson

Iverson

2014
×
Edit this entry  
10
Prick Up Your Ears

Prick Up Your Ears

1987
×
Edit this entry  
10
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
One of Us

One of Us

2017
×
Edit this entry  
06
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★
Edit this entry  
05
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★
Edit this entry  
28
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
Edit this entry  
23
Dope

Dope

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fallen

Fallen

1998
×
Edit this entry  
12
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
Edit this entry