mateus has logged 35 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Araby

Araby

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Future Perfect

The Future Perfect

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry