• Nomadland

    ★★★★½

  • Republic

    ★★★★½

  • My Name Is Baghdad

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • It Must Be Heaven

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Us

  • The Farewell

    ★★★★½

  • mid90s

    ★★★★★

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Day After

    ★★★★

  • Claire's Camera

    ★★★½

  • Faces Places

    ★★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Araby

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Future Perfect

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Maudie

    ★★★½

  • The Hidden Tiger

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Anomalisa

  • Love

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Futuro Beach

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Drive

  • Paranoid Park

    ★★★½

  • Paprika

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★½

  • Inland Empire

    ★★★★

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Before Sunset

  • Lost in Translation

    ★★

  • Training Day

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

    ★★★★★

  • Memento

  • Amores Perros

    ★★★★

  • American Psycho

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • Magnolia

  • Cowboy Bebop

    ★★★★★

  • Evangelion: Death (True)²

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • A Summer's Tale

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Se7en

  • Interview with the Vampire

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Reality Bites

    ★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • Slacker

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Neo Tokyo

    ★★★½

  • The Green Ray

    ★★★★