Sort by

MatchaPacca has logged 39 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Edit this entry  
23
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Edit this entry  
13
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Agatha Raisin and the Quiche of Death

Agatha Raisin and the Quiche of Death

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Box

The Box

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Becky

Becky

2020
×
★★
Edit this entry  
01
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★★½
Edit this entry  
01
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Edit this entry