Sort by

MatchaPacca has logged 550 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Edit this entry  
31
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★½
Edit this entry  
29
Paul

Paul

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Clouds

Clouds

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry