• Sympathy for Lady Vengeance

    Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★½

    Park-Chan Wook really is one of the most amazing filmmakers around when he's not getting too weird sometimes (like in "I am a Cyborg..."). "Lady Vengeance" is smart, extremely beautifully shot. The images in combination with the baroque film score just haunt me every time... oh, and the actors are also great.
    It takes so much filmmaking skills to make three wildly different films about the same topic.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    I have now seen three David Lowery films and what is really cool is how all over the place they are - not in terms of quality, they're all good, but in terms of genre, style and overall tone. "The Green Knight" is far away from the usual medieval knight tales and more of a surrealist experience, so basically right up my alley. Shoutout to Daniel Harts great score... and Alicia Vikander is in it too.

  • Mobilize

    Mobilize

    ★★★½

    I can't really tell what its about, but its cool on a formal/aesthetic level.

  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    ★★★★

    This short documentary is really cool, because James Baldwin just hijacks the simple "portrait of the author" formula the white reporter wants to make about him and talks about the things that are important to him with all his wits and intellect.

  • The Unseen River

    The Unseen River

    ★★

    But I did see a river...

    All jokes aside this is the kind of meditative asian philosophy kind of film thats not really my cup of tea.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    I liked "Licorice Pizza" a lot even though I think the critics are overhyping it a bit. It starts out very strong and is very precise and touching the way it develops the central romance of the film. But the film starts to drag a bit in the middle.
    It was also very refreshing to see pretty normal looking people in the lead roles instead of the normal Hollywood beauties.
    A good film, but none of PTAs best. But that guy just doesn't make weak films.
    It will probably still win a few Oscars because Academy members will feel nostalgic about it.

  • Le Cercle Rouge

    Le Cercle Rouge

    ★★★★

    That heist sequence is just perfect, and the script has a really interesting structure, but the pacing is also a bit slow.

  • Tricked

    Tricked

    ★★★

    "Tricked" feels like Verhoeven doing the TV movie of the week... an okayish story made without much ambition. Except for the fact that sex plays a role in the story, nothing about it feels very Verhoeven. But since it lasts under one hour its kinda watchable.

  • Import/Export

    Import/Export

    ★★★★

    Bleak as hell, as always with Seidl, but there are some sprinkles of hope for some baby steps towards something a little better in it. Powerful, but harsh images. It's officially a work of fiction, but there isn't anything in it that couldn't also take place in the real life or in a documentary.

  • Agnès Varda: From Here to There

    Agnès Varda: From Here to There

    ★★★½

    Agnès Varda as a tour guide through the international art world is obviously excellent. She holds a bit back on her formal inventiveness here (probably not to draw much attention to herself), but the whole thing feels a bit more conventional because of it. If you watch it all in one sitting, it feels a bit too long though. When you watch it like it was aired in tv, with more or less long breaks between the episodes, this project will probably profit from it.

  • Scream

    Scream

    ★★½

    There are some cool meta commentaries about reboots, soft reboots and legacy characters in it that I liked, but: the motivations for the killer(s) (which to be fair aren't the most important thing for a film like this, but some bare minimum standard would have been nice) are piss poor and jump scares don't cut it (pun intended) anymore for me - I know now how the sausage is made and found the film lacking in terms of scariness.

  • Pleasure

    Pleasure

    ★★★★

    A female view on the porn industry. Contrary to its title, the making of porn films at first comes across as actual work. No one is really abusive to the protagonist Linnea, who voluntarily entered the "adult film industry", but the film does a great job of showing that there are other kinds of pressures to enter or stay in that industry. The main actress - Sofia Kappel- is a real discovery and she has some balls (pun intended) to take that kind of a role in her first movie ever.