MarSco has logged 531 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ghosts

Ghosts

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Distant

Distant

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amorous Indies

The Amorous Indies

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hidden

Hidden

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Outer Space

Outer Space

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Firebird

Firebird

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dear Thomas

Dear Thomas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stripes

Stripes

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Gasman

Gasman

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill the Day

Kill the Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Herd

The Herd

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Making of Autumn Sonata

The Making of Autumn Sonata

1978
×
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
June Again

June Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ema

Ema

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Sense of History

A Sense of History

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry