Sort by

Morgan has logged 197 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Matango

Matango

1963
×
★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Den

The Den

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Collector

The Collector

2009
×
★★
Edit this entry  
31
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boy from Oklahoma

The Boy from Oklahoma

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★½
Edit this entry  
30
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★½
Edit this entry  
29
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Scream, Pretty Peggy

Scream, Pretty Peggy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Splinter

Splinter

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
Edit this entry  
28
Fearless Fagan

Fearless Fagan

1952
×
★★
Edit this entry  
28
Central Station

Central Station

1998
×
★★
Edit this entry  
28
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Street

The Big Street

1942
×
★★
Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1952
×
★½
Edit this entry  
27
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★
Edit this entry  
27
Diner

Diner

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Macario

Macario

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★½
Edit this entry  
26
What Ever Happened to Aunt Alice?

What Ever Happened to Aunt Alice?

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★
Edit this entry  
25
Blame It on Fidel!

Blame It on Fidel!

2006
×
★★
Edit this entry  
25
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry