marnie has logged 57 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
From Hell

From Hell

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Wer

Wer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Careful What You Wish For

Careful What You Wish For

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
½
Edit this entry  
20
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apparition

The Apparition

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
On Moonlight Bay

On Moonlight Bay

1951
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
By the Light of the Silvery Moon

By the Light of the Silvery Moon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One & Two

One & Two

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loving Leah

Loving Leah

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Melissa P.

Melissa P.

2005
×
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Edit this entry  
08
Walking Stories

Walking Stories

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blackout

Blackout

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Billy: The Early Years

Billy: The Early Years

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Spring Breakdown

Spring Breakdown

2009
×
★★
Edit this entry  
07
Flicka

Flicka

2006
×
★★
Edit this entry  
07
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mine

Mine

2016
×
★½
Edit this entry  
04
2081

2081

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stan Lee's Mighty 7

Stan Lee's Mighty 7

2014
×
★½
Edit this entry