Mark has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Education

Education

2020
×
Edit this entry  
31
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Edit this entry  
31
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Small Axe

Small Axe

2020
×
Edit this entry  
29
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Can No Longer Hear the Guitar

I Can No Longer Hear the Guitar

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
The Funeral

The Funeral

1996
×
Edit this entry  
26
My Psychedelic Love Story

My Psychedelic Love Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Grifters

The Grifters

1990
×
Edit this entry  
19
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
Edit this entry  
18
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
Edit this entry  
18
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
13
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
Edit this entry  
12
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
Edit this entry  
10
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
Edit this entry  
06
Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
With Orson Welles: Stories from a Life in Film

With Orson Welles: Stories from a Life in Film

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
Edit this entry  
30
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
Edit this entry  
29
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
Edit this entry  
29
Deliverance

Deliverance

1972
×
Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read prior review Edit this entry  
28
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
★★★
Edit this entry  
27
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Edit this entry  
09
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
05
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Joke Thief

The Joke Thief

2018
×
★½
Edit this entry  
04
Xtro

Xtro

1982
×
★★½
Edit this entry  
03
New York: A Documentary Film

New York: A Documentary Film

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blood

Blood

1989
×
★★★½
Edit this entry