• Happiest Season

    ★★★½

  • My First Summer

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • Summerland

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Tune in for Love

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • ANNE+

    ★★★★½

  • The Perfection

    ★★★

  • Vita & Virginia

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • First Man

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Hearts Beat Loud

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Colette

    ★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★½

  • Thelma

    ★★★½

  • Faces Places

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

  • Lion

    ★★★★

  • The Unknown Girl

    ★★★½

  • The Intern

  • Room

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • The Age of Adaline

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★

  • Stories We Tell

    ★★★

  • With Every Heartbeat

    ★★★★

  • Tomboy

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★½

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Saving Face

    ★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Notting Hill

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★½