• The Court Jester

    The Court Jester

    ★★★½

    Felt gloomy, needed a mood booster and this silly, corny, ridiculous film was just the job. The story is pretty much Robin Hood but there are songs, sword fights, Glynis Johns being cute and of course the whereabouts of the pellet with the poison. Stupid, colourful fun.

  • Mass

    Mass

    ★★★★

    Pretty much a one location film which is just people talking so benefits from good performances and an interesting script. Not an easy watch but worthwhile.

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★★

    Weaves together a story of 2 women and their personal dramas and difficulties and national historical trauma. It goes in directions you might not expect (like many Almodovar films), looks beautiful and is wonderfully acted. 
    I always want to live in his characters houses- I am currently coveting Penelopes characters kitchen.

  • Scream

    Scream

    ★★½

    Adequate I suppose. Very obvious who the killer is. Hope Nick Cave gets a payout every time Red Right Hand gets used ( he does have other songs - you should check them out).

  • The Jester's Tale

    The Jester's Tale

    ★★★½

    Clever mixture of animation and live action but could have done with a tighter plot.

  • In the Mouth of Madness

    In the Mouth of Madness

    ★★★½

    Crazy Sam Neill is my favourite variety of Sam Neill. This mixture of Stephen King and Lovecraft is a lot of fun and suitably disgusting in parts. I would definitely read Sutter Cane.

  • Edge of the Knife

    Edge of the Knife

    ★★★½

    Set in Haida Gwaii, Canada and using the Haida language which was apparently spoken by only around 20 people at the time. It’s aim seems to be to preserve the folklore, traditions and language of the Haida people. The story concerns a young man who makes a terrible mistake and runs away into the wilderness to be possessed by grief and guilt. It’s an interesting look at an area and people I knew nothing about and I always like a film to give me a bit of research to do after watching.

  • I, Monster

    I, Monster

    ★★½

    Fairly mediocre Jekyll and Hyde adaptation in which Christopher Lee is the handsome Dr who after trying his own potions turns into the monster ( basically still Christopher Lee but with bad false teeth and a combover) .

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★

    Beautiful people do stuff beautifully for an hour and a half. Takeshi Kaneshiro is possibly the most ridiculously good looking person to ever exist. What is with the pineapple thing though?

  • Dial M for Murder

    Dial M for Murder

    ★★★½

    Not even close to being in my favourite Hitchcocks but it’s still pretty good.

  • Young Sherlock Holmes

    Young Sherlock Holmes

    ★★★½

    It was on tv and I didn’t mean to watch it all but I did anyway.
    Best bit when a load of cakes and pastries come to life and force themselves into junior Watsons mouth.

  • Children Shouldn't Play with Dead Things

    Children Shouldn't Play with Dead Things

    ★★½

    Some of the most annoying characters ever committed to film go dick about in a graveyard and manage to raise the dead. Sometimes charming sometimes beyond fucking irritating.