Marie has logged 80 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry