Marie has logged 603 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Velvet Touch

The Velvet Touch

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula's Dog

Dracula's Dog

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Strings

The Strings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Iguana with the Tongue of Fire

The Iguana with the Tongue of Fire

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deadly Manor

Deadly Manor

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kansas City

Kansas City

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Search

Wild Search

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Living and the Dead

The Living and the Dead

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crystal Eyes

Crystal Eyes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thirst

Thirst

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Escapees

The Escapees

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heartworn Highways

Heartworn Highways

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark August

Dark August

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Creature

Creature

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Contamination

Contamination

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Antrum

Antrum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry