Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Jester's Tale

The Jester's Tale

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Edge of the Knife

Edge of the Knife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Monster

I, Monster

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Children Shouldn't Play with Dead Things

Children Shouldn't Play with Dead Things

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Nightmare

The Devil's Nightmare

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deadly Games

Deadly Games

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Halfway House

The Halfway House

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Knife: Silent Shout - An Audio Visual Experience

The Knife: Silent Shout - An Audio Visual Experience

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shock

Shock

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry