Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Paraíso

Paraíso

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mercy

Mercy

2019
×
★½
Edit this entry  
02
The Last Bath

The Last Bath

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sofá

Sofá

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
King Kong en Asunción

King Kong en Asunción

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Silverlake Life: The View from Here

Silverlake Life: The View from Here

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
Edit this entry  
23
Citadel

Citadel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Images of the World and the Inscription of War

Images of the World and the Inscription of War

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
House of Glass

House of Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bustarenga

Bustarenga

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Speaker

Speaker

×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Strong Ones

The Strong Ones

2019
×
★★
Edit this entry  
19
White Dog

White Dog

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Art of Amália

The Art of Amália

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★½
Edit this entry  
25
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
14
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Amor Fati

Amor Fati

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry