Lasse has logged 111 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Super Duper Alice Cooper

Super Duper Alice Cooper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
After Porn Ends

After Porn Ends

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Noah

Noah

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Narco Cultura

Narco Cultura

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Eight Bells Toll

When Eight Bells Toll

1971
×
★★
Edit this entry  
24
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Free Jimmy

Free Jimmy

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
Sven Klang's Combo

Sven Klang's Combo

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Edit this entry  
17
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Matinee

Matinee

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
How to Seduce a Virgin

How to Seduce a Virgin

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry