Marcus has logged 40 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Edit this entry  
06
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
Midori

Midori

1992
×
★★½
Edit this entry  
01
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Captain EO

Captain EO

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry