Marc has logged 90 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Howard

Howard

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hero

Hero

1992
×
★★
Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Supertramp - Live In Paris

Supertramp - Live In Paris

×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Unicorn

The Unicorn

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Plot Against America

The Plot Against America

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Song Is Born

A Song Is Born

1948
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Kid from Brooklyn

The Kid from Brooklyn

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wonder Man

Wonder Man

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Universal Language

A Universal Language

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Standing Up, Falling Down

Standing Up, Falling Down

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Angels in the Outfield

Angels in the Outfield

1951
×
★★★
Edit this entry  
03
Kill The Umpire

Kill The Umpire

1950
×
★★★
Edit this entry  
03
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★½
Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Edit this entry