• Creed II

    Creed II

    ★★★½

    Was a bit worried since Coogler didn’t return to direct, but I enjoyed this! The second half is considerably better than the first due to some exposition problems resulting in some not great dialogue, but it pulled me in in the second half with a classic emotional Rocky finish. Overall, solid addition to the franchise.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

    I don’t feel it’s quite as good as many are making it out to be, but it certainly has great moments. I appreciate what it tried to do and would love to see more and more Lord & Miller projects like this.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    I think I love this movie more and more every time I see it.

  • Mank

    Mank

    ★★★★

    Was worth a second watch...much too captivated by the mechanics/technical stuff first time round and didn’t take in the story. My biggest critique honestly is that I feel like Oldman is miscast, am I allowed to say that? All in all, there’s still so much to appreciate in this movie and I hope it wins some Oscars so Netflix can keep giving Fincher more money.

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★½

    This was a “great hang.” Definitely had it’s funny & charming moments, but I feel like I am supposed to like it more than I did.

  • The Game

    The Game

    ★★★★★

    Finally watched this. Wow. It was in TV format but it honestly kind of added to the nostalgia of it. Not sure how I’ve claimed to be a Fincher fan for so long and not seen this, it’s dang-near perfect in my eyes. Easily in my top 5 of his. Also, absolutely stunning visually. Every shot is so perfectly crafted and intentional, I feel like I just went to film school on how to do proper exposition and create suspense/tension.

    Gonna go buy the criterion edition now...

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    Fourth time viewing...One of the most rewatchable movies in recent memory.

  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★★½

    Glad I finally sat down and watched this. Many things have been said and could be said, but man is the pacing top-notch.

  • Italianamerican

    Italianamerican

    ★★★½

    #22 Documentary

  • Paths of Glory

    Paths of Glory

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I was expecting a straight forward war film, I was wrong. This rekt me.


    Some technical observations:
    1. I’m astounded by what Kubrick accomplished with the camera, especially in 1957. Maybe I’m naive, but it just feels like some of these shots just should not have been possible. Stunning.
    2. Great use of close-ups, I wasn’t expecting most some of them, which made them more effective. Also, I feel like close ups were not used as much in this era…

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    Watching this film again is like torture...no, not because of the subject matter. But because it’s so dang good yet we’re never going to get the trilogy Fincher intended to make. 

    On a more technical note, I think this movie displays how a fairly conventional thriller/mystery can be elevated by masterful technique, style, and characters you actually care about. Oh what could’ve been....

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★

    Meh. I appreciated some of the things they tried to do even if many elements felt formulaic. But overall the pacing did not work.