MarcosLee has logged 56 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Que Viva Mexico!

Que Viva Mexico!

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Man of Marble

Man of Marble

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Traitors

The Traitors

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Redes

Redes

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mother India

Mother India

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry