Marcelo Miranda has logged 261 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Seduced: Inside the NXIVM Cult

Seduced: Inside the NXIVM Cult

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy's Shroud

The Mummy's Shroud

1967
×
★★
Edit this entry  
23
The Curse of the Mummy's Tomb

The Curse of the Mummy's Tomb

1964
×
★★
Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shakespeare’s Shitstorm

Shakespeare’s Shitstorm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
I am REN

I am REN

2019
×
★★
Edit this entry  
08
All the Dead Ones

All the Dead Ones

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Domino

Domino

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Atrás da Sombra

Atrás da Sombra

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frankenstein Unbound

Frankenstein Unbound

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
India Song

India Song

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Quando o Galo Cantar Pela Terceira Vez Renegarás Tua Mãe

Quando o Galo Cantar Pela Terceira Vez Renegarás Tua Mãe

2017
×
Edit this entry  
11
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terra e Luz

Terra e Luz

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
As Núpcias de Drácula

As Núpcias de Drácula

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Books of Blood

Books of Blood

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Baby Nymph

Baby Nymph

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sick Sick Sick

Sick Sick Sick

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★
Edit this entry  
22
To Whom Does the World Belong?

To Whom Does the World Belong?

1932
×
★★★★
Edit this entry  
15
O Anjo da Noite

O Anjo da Noite

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Divinely Evil

Divinely Evil

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
River Silence

River Silence

2019
×
Edit this entry  
29
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Poets Visit Juana Bignozzi

The Poets Visit Juana Bignozzi

2019
×
Edit this entry  
28
Lejano Interior

Lejano Interior

2020
×
Edit this entry  
25
Brazil is thee Haiti is (t)here

Brazil is thee Haiti is (t)here

2020
×
★★★★½
Edit this entry