• Godzilla vs. Kong

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

  • Pelé

  • Judas and the Black Messiah

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Creating The Queen's Gambit

  • All My Friends Are Dead

  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Secrets of the Saqqara Tomb

    ★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Soul

  • The Trial of the Chicago 7

  • Enola Holmes

    ★★

  • The New Mutants

  • Tenet

  • The Crimes That Bind

  • A Whisker Away

    ★½

  • Da 5 Bloods

    ★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Money Heist: The Phenomenon

    ★★½

  • Mulan

  • All the Bright Places

  • Onward

    ★★★½

  • Palm Springs

  • Minari

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Airplane Mode

    ★½

  • 6 Underground

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The First Temptation of Christ

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • Jexi

    ½

  • Miracle in Cell No. 7

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • The Platform

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Whindersson Nunes: Adult

    ★★★½

  • Hair Love

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★½

  • Toy Story 4

  • Socorro, Virei uma Garota!

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Bacurau

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • The Room

    ★★

  • The Perfect Date

  • Shazam!

    ★½

  • Love, Death & Robots: The Secret War

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Alternate Histories

    ½

  • Love, Death & Robots: Ice Age

    ★★★½

  • Love, Death & Robots: Blindspot

    ★★★

  • Love, Death & Robots: Zima Blue

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Lucky 13

    ★★

  • Love, Death & Robots: Fish Night

    ★★½

  • Love, Death & Robots: Helping Hand

    ★★½