maneleeo has logged 119 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Julião Sarmento

Julião Sarmento

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Normal People Are Nothing Exceptional

Normal People Are Nothing Exceptional

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mystery of Henri Pick

The Mystery of Henri Pick

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Masques

Masques

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nights in Rodanthe

Nights in Rodanthe

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Faraway, So Close!

Faraway, So Close!

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oliver Twist

Oliver Twist

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Unfinished Piece for Player Piano

An Unfinished Piece for Player Piano

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Eyes

Dark Eyes

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miranda

Miranda

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Key

The Key

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
False Confessions

False Confessions

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eagle

The Eagle

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Smokin' Aces 2: Assassins' Ball

Smokin' Aces 2: Assassins' Ball

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Stone

Stone

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tall Stories

Tall Stories

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Menarche

Menarche

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Henry's Crime

Henry's Crime

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Denmark

Denmark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psychobitch

Psychobitch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dog

Dog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Inheritance

Inheritance

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Immoral Women

Immoral Women

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miss Potter

Miss Potter

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kimjongilia

Kimjongilia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Howl

The Howl

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The August Virgin

The August Virgin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Farewell

Farewell

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry