• The Souvenir

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

  • The Farewell

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

  • Holmes & Watson

  • Flayaway

  • Fighting in the Age of Loneliness

  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

  • Flight of the Conchords: Live in London

  • Venom

  • The Night Comes for Us

  • Michael Palin in North Korea

  • The Perfection

  • In Fabric

  • High Life

    ★★★★★

  • Halloween

  • Aniara

  • Ever After

  • Shadow

    ★★★★★

  • The Nightingale

    ½

  • The Predator

    ½

  • Dragged Across Concrete

  • Charlie Says

  • Suspiria

  • Friedkin Uncut

  • Free Solo

  • Destroyer

  • Non-Fiction

  • The Favourite

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost

  • Too Late to Die Young

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Skyscraper

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • The Great Satan

  • Knife+Heart

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

  • Climax

    ★★★★★

  • Diamantino

  • McQueen

  • For the Hungry Boy

  • Always Amazing

  • Upgrade

  • Death Wish

  • Unsane

    ½

  • Luz

    ★★★★★

  • Annihilation

  • Assassination Nation

    ★★★★★

  • Shirkers

  • Hereditary

  • Mandy

    ★★★★★

  • Den of Thieves

    ½

  • Maze Runner: The Death Cure

  • Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold

  • Michael Palin: A Life on Screen

  • Doctor Who: Twice Upon a Time

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Hey Arnold! The Jungle Movie

  • The Problem with Apu

  • The Trial

  • One Cut of the Dead

  • Blue Planet II

  • Justice League

    ½

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

  • Kingsman: The Golden Circle

  • Downsizing

  • The Death of Stalin

    ★★★★★

  • Borg vs McEnroe

  • American Assassin

  • It