Malvin has logged 101 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rocco

Rocco

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Bloom Into You

Bloom Into You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Persona

Persona

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
After My Death

After My Death

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
#HandballStrive

#HandballStrive

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Late Autumn

Late Autumn

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Song Lang

Song Lang

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Reason I Jump

The Reason I Jump

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
La luna

La luna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Loop

Loop

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Float

Float

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
24
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Warcraft

Warcraft

2016
×
★½
Edit this entry  
23
That Thing Called Tadhana

That Thing Called Tadhana

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
SK8 the Infinity

SK8 the Infinity

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
BoBoiBoy Movie 2

BoBoiBoy Movie 2

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Fox Exploits the Tiger's Might

The Fox Exploits the Tiger's Might

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Friend

Friend

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Tenang

Tenang

2021
×
Edit this entry  
22
Rouge

Rouge

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
App War

App War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
BoBoiBoy: The Movie

BoBoiBoy: The Movie

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Madonna

Madonna

2017
×
Edit this entry  
21
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Filosofi Kopi: Aroma Gayo

Filosofi Kopi: Aroma Gayo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Please Don’t Save Me

Please Don’t Save Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sugiharti Halim

Sugiharti Halim

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
21st Century Girl

21st Century Girl

2018
×
★★½
Edit this entry