Malvin has logged 51 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Hana & Alice

Hana & Alice

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Naruto Bersyukur

Naruto Bersyukur

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hope

Hope

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
02
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry