Malvin has logged 447 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twivortiare

Twivortiare

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Is No Tomorrow

There Is No Tomorrow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Comes

It Comes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jomblo

Jomblo

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Report

The Report

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mishka

Mishka

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Love for Share

Love for Share

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ramen Shop

Ramen Shop

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jalanin Aja

Jalanin Aja

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Eggnoid

Eggnoid

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Edit this entry  
01
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Gathering

The Gathering

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Days to Eternity

Three Days to Eternity

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
On Happiness Road

On Happiness Road

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Edit this entry  
19
G Affairs

G Affairs

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry