Malvad has logged 78 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1999 A.D.

1999 A.D.

1967
×
Read the review Edit this entry  
31
The Water We Drink

The Water We Drink

1952
×
Edit this entry  
31
Good Health Practices

Good Health Practices

1953
×
Edit this entry  
31
At Your Fingertips: Grasses

At Your Fingertips: Grasses

1970
×
Edit this entry  
30
Echoes from a Sombre Empire

Echoes from a Sombre Empire

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Excuse Me, Is It Here They Beat Up People?

Excuse Me, Is It Here They Beat Up People?

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Baroque Statues

Baroque Statues

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blade Runner Phenomenon

The Blade Runner Phenomenon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nice, panorama du casino pris d'un bateau

Nice, panorama du casino pris d'un bateau

1897
×
Edit this entry  
27
Dragoons Crossing the Sâone

Dragoons Crossing the Sâone

1896
×
Edit this entry  
26
How Far, How Near

How Far, How Near

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Name of the People

In the Name of the People

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Song About a Flower

Song About a Flower

1959
×
Edit this entry  
24
L'Antique Tolede

L'Antique Tolede

1912
×
Edit this entry  
24
Derrida's Elsewhere

Derrida's Elsewhere

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tisza: Autumn Sketches

Tisza: Autumn Sketches

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
The 50 Years War: Israel and the Arabs

The 50 Years War: Israel and the Arabs

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Too Loud a Solitude

Too Loud a Solitude

2007
×
Edit this entry  
21
La peau du milieu

La peau du milieu

1957
×
Read the review Edit this entry  
21
Le corps sublime

Le corps sublime

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Champs-Élysées

Champs-Élysées

1896
×
Edit this entry  
20
The Birth of a Big Gun

The Birth of a Big Gun

×
Edit this entry  
19
Signs of Vigorous Life: The New German Cinema

Signs of Vigorous Life: The New German Cinema

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Long Vacation of Lotte H. Eisner

The Long Vacation of Lotte H. Eisner

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sequence of Parallel Bars

The Sequence of Parallel Bars

1992
×
Edit this entry  
17
Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre

Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

1905
×
Edit this entry  
16
The Hallucinated Alchemist

The Hallucinated Alchemist

1897
×
Edit this entry  
16
The Bachelor's Paradise

The Bachelor's Paradise

1901
×
Edit this entry  
16
The Magic Book

The Magic Book

1900
×
Edit this entry  
15
The Tree

The Tree

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Untameable Kirk Douglas

The Untameable Kirk Douglas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harmonies de Paris

Harmonies de Paris

1929
×
Read the review Edit this entry  
13
Ahto. Chasing a Dream

Ahto. Chasing a Dream

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Advocate

Advocate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Panorama from Top of a Moving Train

Panorama from Top of a Moving Train

1898
×
Edit this entry  
11
Divers at Work on the Wreck of the

Divers at Work on the Wreck of the "Maine"

1898
×
Edit this entry  
11
The Magician

The Magician

1898
×
Edit this entry  
11
La Cinémathèque française

La Cinémathèque française

1962
×
★★★
Edit this entry  
10
Light Study

Light Study

1923
×
★★★★
Edit this entry  
10
Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Georgian Ancient Songs

Georgian Ancient Songs

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Blue Bird

The Blue Bird

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Matisse

Matisse

1951
×
Edit this entry  
08
The Shout

The Shout

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frammenti elettrici n. 7 - Gypsies Toward Bamyan

Frammenti elettrici n. 7 - Gypsies Toward Bamyan

2013
×
Edit this entry  
08
Prai Takian

Prai Takian

1940
×
Edit this entry  
07
Aquarelle

Aquarelle

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
Programme Paul Nadar (1896-1898)

Programme Paul Nadar (1896-1898)

1896
×
Edit this entry  
07
Place de la Concorde (vue prise du côté ouest)

Place de la Concorde (vue prise du côté ouest)

1897
×
Edit this entry