Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★★½

  • TINA

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★★½

  • Moxie

    ★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★½

  • Coming 2 America

    ★★★½

  • Why Did You Kill Me?

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • A Few Good Men

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Chef

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 20.2 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Carry On Abroad

Jan 1

Most Watched

The Green Mile

twice

Last Film

The Night Clerk

May 14

Genres, countries & languages

Drama
40 films
Comedy
33 films
Horror
28 films
Thriller
28 films
Action
14 films
Crime
14 films
Music
8 films
Fantasy
8 films
Documentary
8 films
Mystery
8 films
USA
67 films
UK
14 films
Canada
5 films
France
4 films
South Korea
3 films
Germany
2 films
Sweden
2 films
Poland
2 films
Argentina
1 film
Japan
1 film
English
87 films
Spanish
12 films
French
11 films
German
7 films
Korean
5 films
Italian
3 films
Polish
2 films
Swedish
2 films
Russian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 29

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mal’s most liked review

Vicious Fun

★★★½

Vicious Fun was a exactly that. A horror critic inadvertently discovers a serial killer self help group and mayhem ensues. An 80's slasher throwback which certainly leans into known horror tropes and doesn't take itself too seriously. Another impressive one by Cody Calahan

More reviews

Mal’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

I'll Always Know What You Did Last Summer
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Red River Road

Films Mal watched in 2021

  • The Night Clerk
  • Run
  • Sound of Metal
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Shawshank Redemption
  • Made in Italy
  • The Assistant
  • The Green Mile
  • Bad Trip
  • Bruno v Tyson
  • I Care a Lot
  • Why Did You Kill Me?
  • Love and Monsters
  • A Little More Flesh II
  • The Green Mile
  • Promising Young Woman
  • Palm Springs
  • Cyst
  • Rocky II
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • El cerro de los dioses
  • Red River Road
  • Trans
  • Precarious
  • Mara
  • The Other Side
  • Yummy
  • Lucky
  • Chef
  • I Lost My Body
  • Moxie
  • Red Screening
  • A Little More Flesh
  • Batman
  • Biggie: I Got a Story to Tell
  • Judas and the Black Messiah
  • Coming 2 America
  • There Is No Evil
  • Cowboys
  • TINA
  • Out of This World
  • American Badger
  • Vicious Fun
  • Run Hide Fight
  • The Old Ways
  • The Woman with Leopard Shoes
  • Voice of Silence
  • WandaVision
  • Be Kind Rewind
  • Superbad
  • The Swordsman
  • Apples
  • 47 Hours to Live
  • Black Bear
  • Riders of Justice
  • The Toll
  • Minari
  • Framing Britney Spears
  • All My Friends Are Dead
  • Moneyball
  • A Few Good Men
  • Shook
  • The Last Thanksgiving
  • A Shot in the Dark
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • News of the World
  • The Trial of the Chicago 7
  • Willy's Wonderland
  • David Byrne's American Utopia
  • The Rental
  • Greenland
  • Thunderbird
  • Cowgirls vs. Pterodactyls
  • Villains
  • The Argument
  • Concrete Plans
  • The 24th
  • Alone
  • 15 Things You Didn't Know About Bigfoot
  • To Freddy
  • You Cannot Kill David Arquette
  • I'll Always Know What You Did Last Summer
  • I Still Know What You Did Last Summer
  • I Know What You Did Last Summer
  • I'm Your Woman
  • Peeping Tom
  • Dead Ringers
  • The Faculty
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The House in Sherwood
  • Saint Frances
  • One Night in Miami...
  • Kiki's Delivery Service
  • Sweet Movie
  • Head
  • Greed
  • Spree
  • The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special
  • Carry On Abroad

World map

Highly rated films Mal is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more