Highest rated films

  • Mangrove

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • Mallrats

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 401 Films watched
  • 33.4 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

The Gentlemen

Jan 2

Most Watched

Police Academy

twice

The Cabin in the Woods

twice

Tammy and the T-Rex

twice

Inglourious Basterds

twice

Child's Play 2

twice

Last Film

I'm Thinking of Ending Things

Dec 29

Genres, countries & languages

Horror
163 films
Comedy
159 films
Thriller
117 films
Drama
116 films
Action
59 films
Crime
48 films
Mystery
41 films
Family
36 films
Fantasy
32 films
Sci Fi
31 films
USA
260 films
UK
55 films
Canada
26 films
Japan
10 films
France
9 films
Australia
8 films
South Korea
8 films
Germany
7 films
China
6 films
Spain
6 films
English
359 films
French
27 films
Spanish
26 films
German
13 films
Italian
13 films
Japanese
10 films
Korean
9 films
Portuguese
7 films
Cantonese
6 films
Chinese
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 39

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mal’s most liked review

The Stylist

★★★★

I adored The Stylist. A serial killer story of image, loneliness, needing to belong and her anxiety at coming to terms with what she has become. Its all captured and acted brilliantly, had a lot of empathy for Claire. I've felt the anxiety she felt and it was portrayed so well!

More reviews

Mal’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Damage

Films Mal watched in 2020

  • I'm Thinking of Ending Things
  • 10 Things We Should Do Before We Break Up
  • Death to 2020
  • The Call
  • Impetigore
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Soul
  • Jumanji: The Next Level
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Mortuary Collection
  • Home Alone
  • The Photograph
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Deathcember
  • Thirst
  • Jingle All the Way
  • Carrie
  • Black Christmas
  • The Oak Room
  • Santa Jaws
  • Gremlins: A Puppet Story
  • Scare Me
  • Koko-di Koko-da
  • Rocks
  • Anything for Jackson
  • Seberg
  • One Man and His Shoes
  • Peninsula
  • Midnight in Paris
  • John Wick
  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist
  • Hero
  • The Devil's Machine
  • Dolly Parton: Here I Am
  • Diego Maradona
  • Mallrats
  • Megan Is Missing
  • Antrum
  • Lovers Rock
  • New Jack City
  • Casino
  • Ravage
  • The Forty-Year-Old Version
  • Mangrove
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Police Academy
  • The Cabin in the Woods
  • Se7en
  • Love Actually
  • His House
  • She Dies Tomorrow
  • Tammy and the T-Rex
  • Onward
  • The Haunted Mansion
  • Little Shop of Horrors
  • Scream 2
  • Scream
  • Vampires vs. the Bronx
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Nights Before Christmas
  • Honeydew
  • Slaxx
  • The Stylist
  • Hosts
  • Broil
  • Benny Loves You
  • For the Sake of Vicious
  • The World We Knew
  • Spare Parts
  • The Owners
  • Tailgate
  • Woman of the Photographs
  • Dead
  • Sacrifice
  • The Sinners
  • Held
  • Becky
  • Possessor
  • New Order
  • Bad Tales
  • Another Round
  • Rose
  • Random Acts of Violence
  • The Intruder
  • Fried Barry
  • Rent-A-Pal
  • Ten Minutes to Midnight
  • Triggered
  • Supernova
  • It Cuts Deep
  • Mogul Mowgli
  • Shirley
  • An Ideal Host
  • Relic
  • Herself
  • Hubie Halloween
  • Final Destination 2
  • Kajillionaire
  • Nekrotronic
  • Scream Girls
  • Final Destination
  • Verotika
  • 1BR
  • #Alive
  • The Farewell
  • Inglourious Basterds
  • Playing with Fire
  • Darlin'
  • The Social Dilemma
  • The Lion King
  • Nicole
  • Pineapple Express
  • Death Wish
  • Smokey and the Bandit
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Child's Play 2
  • The Swerve
  • AV: The Hunt
  • Enhanced
  • The Karate Kid
  • Aquaslash
  • Two Heads Creek
  • Skull: The Mask
  • Don't Click
  • They're Outside
  • Playhouse
  • The Columnist
  • Sinister
  • 12 Hour Shift
  • There's No Such Thing as Vampires
  • Tenet
  • Countdown
  • Babyteeth
  • Body Cam
  • The Bloodstained Shadow
  • Damage
  • House Red
  • Blind
  • Puppet Killer
  • Unregistered
  • Kings of Mulberry Street
  • The Vigil
  • Walk Away
  • An American Pickle
  • Host
  • Proxima
  • 3 Men and a Little Lady
  • Unhinged
  • 3 Men and a Baby
  • Wu-Tang Clan: Of Mics and Men
  • I See You
  • Buffaloed
  • Enter the Dragon
  • M.F.A.
  • The Beach House
  • Red Hill
  • The Odd Family: Zombie on Sale
  • Jesus Shows You the Way to the Highway
  • Burying the Ex
  • Exit
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Satanic Panic
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Hamilton
  • Blue Story
  • The Serpent and the Rainbow
  • The Possession
  • Blood on Her Name
  • Mommy
  • American Wedding
  • American Pie 2
  • American Pie
  • Romancing the Stone
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Killer Unicorn
  • Demons
  • A Halloween Trick
  • Vampire Virus
  • Tea Parties are for Babies!
  • Thirst Trap
  • My Dead Ones
  • Labrys
  • Innocent Boy
  • Conversion Therapist
  • The Fear of Looking Up
  • The Pain Within Us
  • Unusual Attachment
  • The Fog
  • Stir Crazy
  • The Changeling
  • Maniac
  • The Blues Brothers
  • Prom Night
  • The Parent Trap
  • Destroyer
  • Gemini Man
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • Darkness Visible
  • The Hummingbird Project
  • Bloodsucka Jones vs. The Creeping Death
  • Avengement
  • The Room
  • Warning: Do Not Play
  • 8:46

See all 401

World map

Highly rated films Mal is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more