Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Rocky

    ★★★★½

  • Rain Man

    ★★★★½

  • The Lost Boys

    ★★★★½

  • A Few Good Men

    ★★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 298 Films watched
  • 24.8 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Carry On Abroad

Jan 1

Most Watched

Snatch

twice

Beverly Hills Cop

twice

Avengers: Infinity War

twice

Captain Marvel

twice

Under the Silver Lake

twice

Last Film

Marriage Story

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
104 films
Comedy
97 films
Horror
91 films
Thriller
83 films
Action
61 films
Sci Fi
49 films
Crime
43 films
Adventure
42 films
Fantasy
29 films
Mystery
26 films
USA
226 films
UK
55 films
Canada
27 films
Germany
9 films
China
8 films
Japan
7 films
France
7 films
India
7 films
Australia
7 films
Spain
7 films
English
285 films
Spanish
24 films
French
19 films
German
17 films
Italian
12 films
Japanese
12 films
Russian
8 films
Chinese
7 films
Portuguese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mal’s most liked review

Rabid

★★★½

A very stylish, bloody, and in your face watch. The
Soskas have made a vivid body horror that doesn't hold back and on the big screen you're thrown into crunching of bones and ripping of flesh!
Go check it out!

More reviews

Mal’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Death to Metal

Films Mal watched in 2019

  • Marriage Story
  • The Dead Don't Die
  • Fighting with My Family
  • The Irishman
  • The Christmas Chronicles
  • Mary Poppins Returns
  • Die Hard 2
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Home Alone
  • Booksmart
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The 'Burbs
  • Reservoir Dogs
  • Little Women
  • Parasite
  • Best of the Best
  • American Psycho
  • Elf
  • Prom Night
  • The Nightingale
  • Hail Satan?
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Bad Santa
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!
  • Nativity 2: Danger in the Manger!
  • Nativity!
  • The Grinch
  • Queen & Slim
  • Die Hard
  • Trading Places
  • The Old Man & the Gun
  • Shoplifters
  • 8 Mile
  • Knives Out
  • Zombi Child
  • Ford v Ferrari
  • Tower of Evil
  • Vampyres
  • The Satanic Rites of Dracula
  • Death to Metal
  • Dreamland
  • Django Unchained
  • Coming to America
  • Arsenio Hall: Smart and Classy
  • The Cleaning Lady
  • White Boy Rick
  • Pledge
  • Doctor Sleep
  • The Souvenir
  • Scare Package
  • Trick
  • Swallow
  • Uncanny Annie
  • We Summon the Darkness
  • Candy Corn
  • Anna and the Apocalypse
  • Jumanji
  • The Exorcist
  • Bone Tomahawk
  • Nefarious
  • Harpoon
  • Dolemite Is My Name
  • Vice
  • First Love
  • Ema
  • Joker
  • Vivarium
  • Little Monsters
  • Honey Boy
  • Luce
  • Jojo Rabbit
  • The Lighthouse
  • The Antenna
  • Jallikattu
  • Aliens
  • Edge of Tomorrow
  • Mad Max: Fury Road
  • The Matrix
  • Dredd
  • RoboCop
  • Ad Astra
  • Hustlers
  • Jellyfish
  • Snatch
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • House Party
  • High Fidelity
  • It Chapter Two
  • Fahrenheit 11/9
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Shutter Island
  • Border
  • Bridge of Spies
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Paul Chowdhry: Live Innit
  • The Perished
  • The Banana Splits Movie
  • A Good Woman Is Hard to Find
  • Rabid
  • Satanic Panic
  • The Black String
  • Ready or Not
  • Daniel Isn't Real
  • Witches in the Woods
  • Depraved
  • Happy Face
  • The Drone
  • Feedback
  • A Serial Killer's Guide to Life
  • I'll Take Your Dead
  • Porno
  • Bliss
  • Sadistic Intentions
  • Knives and Skin
  • Girl on the Third Floor
  • Haunt
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Crawl
  • Come to Daddy
  • Holiday
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • They Live
  • Get Out
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Pain and Glory
  • Do the Right Thing
  • Shirkers
  • Krystal
  • Videoman
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Overlord
  • Lifechanger
  • First Man
  • The Lion King
  • Tumbbad
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Animals
  • Piercing
  • Point Blank
  • Elizabeth Harvest
  • Angels & Demons
  • Shaft
  • Blinded by the Light
  • Orgazmo
  • Lost in London
  • Always Be My Maybe
  • Midsommar
  • Casino Royale
  • Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now
  • Spider-Man: Far from Home
  • Black Mirror: Smithereens
  • Ralph Breaks the Internet
  • To Live and Die in L.A.
  • The Innkeepers
  • The Book of Life
  • Child's Play
  • Toy Story 4
  • Yesterday
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Diego Maradona
  • The Untamed
  • Brightburn
  • SuperFly
  • You Might Be the Killer
  • When They See Us
  • Dark Phoenix
  • The Perfection
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Cliffhanger
  • Demolition Man
  • Tango & Cash
  • Over the Top
  • Cobra
  • First Blood
  • Rocky
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Save the Last Dance
  • Rocketman
  • See You Yesterday
  • Miss Violence
  • Imitation Girl
  • Madeline's Madeline
  • Yardie
  • The Party
  • The Greatest Showman
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • White Chicks
  • The Lost Boys
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Darjeeling Limited
  • Unfriended: Dark Web
  • Beverly Hills Cop
  • Bend It Like Beckham
  • Ocean's Thirteen
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War

See all 298

World map

Highly rated films Mal is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • And Then We Danced
  • Klaus

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more