• The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • La Pointe-Courte

    ★★★★

  • Mr. Arkadin

    ★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Animal Farm

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★★

  • Sabrina

  • Senso

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • 20,000 Leagues Under the Sea

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Inauguration of the Pleasure Dome

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • The Bigamist

    ★★★½

  • How to Marry a Millionaire

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Robot Monster

  • Glen or Glenda

    ★★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★★★

  • Duck Amuck

    ★★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Niagara

    ★★★½

  • Trick or Treat

  • Ikiru

    ★★★★★

  • The Big Sky

    ★★

  • The White Reindeer

    ★★★★

  • The Importance of Being Earnest

  • Singin' in the Rain

  • Neighbours

    ★★★★★

  • The African Queen

    ★★★

  • Scrooge

  • An American in Paris

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Apache Drums

    ★★★★

  • Miracle in Milan

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • Inspiration

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★½

  • Puce Moment

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Fireworks

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Yearling

    ★★★

  • Song of the South

    ★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Panic

    ★★★★★

  • Notorious

  • Peter and the Wolf

    ★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★½

  • Shoeshine

    ★★★★

  • A Horseshoe for Luck

    ★★★

  • Spellbound

    ★★★½

  • A Christmas Dream

    ★★★

  • The Body Snatcher

    ★★★★

  • Hangover Square

    ★★★★½

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • Arsenic and Old Lace