malinkymax has logged 25 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sirius

Sirius

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The White Dove

The White Dove

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry