malinkymax has logged 430 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Discarnates

The Discarnates

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ax 'Em

Ax 'Em

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom of the Convent

The Phantom of the Convent

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Betty Boop for President

Betty Boop for President

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ko-Ko's Haunted House

Ko-Ko's Haunted House

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swing You Sinners!

Swing You Sinners!

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ouija Board

The Ouija Board

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry