Sort by

Marcus has logged 760 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life

Life

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trespass

Trespass

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hoodlum

Hoodlum

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wings

Wings

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Henry V

Henry V

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Richard III

Richard III

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Not Without My Daughter

Not Without My Daughter

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Necktie

Necktie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear of a Black Hat

Fear of a Black Hat

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hacked Circuit

Hacked Circuit

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cage

The Cage

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raging Sun, Raging Sky

Raging Sun, Raging Sky

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry