malcolm has logged 46 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Touch of Her Flesh

The Touch of Her Flesh

1967
×
★½
Edit this entry  
28
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bitter Victory

Bitter Victory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
19
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
Edit this entry  
17
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Local Legends

Local Legends

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Two Seconds

Two Seconds

1932
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I Was a Teenage Rumpot

I Was a Teenage Rumpot

1960
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Temple of Torment

Temple of Torment

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cattle Mutilation

Cattle Mutilation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sylvia’s Promise

Sylvia’s Promise

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Stranger in Apartment 9F

The Stranger in Apartment 9F

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Meltdown

Meltdown

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★½
Edit this entry